Kup teraz
Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.
4 minut, 35 sekund

Grypa a przeziębienie - poznaj różnice

Grypa i przeziębienie to choroby, z którymi co roku zmagają się miliony Polaków. Obie jednostki chorobowe są powodowane przez wirusy i na pierwszy rzut oka wywołują podobne objawy. Terminy te często są stosowane wymiennie, co jest dużym błędem. W poniższym tekście udzielamy odpowiedzi na często wyszukiwaną w Internecie frazę: „grypa a przeziębienie - różnice”.
Lekarz

Czym różni się grypa od przeziębienia?

Zasadniczą różnicą w przypadku obu chorób jest czynnik etiologiczny. Przeziębienie powodują najczęściej wirusy z grupy rynowirusów i koronawirusów, natomiast grypa jest wywoływana przez wirusy grypy typu A, B lub C. W obu przypadkach do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub przez kontakt z zakażonymi przedmiotami. Przeziębienie rozpoczyna się łagodnie, zwykle jest to 1-2 dni złego samopoczucia, a objawy narastają stopniowo po zakażeniu. W przypadku grypy mają ostry początek i gwałtownie się nasilają.

Najbardziej charakterystycznym objawem przeziębienia jest uporczywy i męczący katar. W pierwszych dniach infekcji jest wodnisty i lejący, a po kilku dniach staje się gęsty i może przybierać barwę białą, żółtą lub zieloną. Często współwystępuje obrzęk śluzówki nosa, upośledzenie jego drożności i węchu oraz ataki kichania. Wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła, może wywoływać uczucie drapania w gardle oraz kaszel. Jest on z reguły umiarkowany i bardziej przypomina pokasływanie. Gorączka zwykle nie występuje, przeziębieniu częściej towarzyszy stan podgorączkowy. Niekiedy może wystąpić także zapalenie spojówek, objawiające się m.in. łzawieniem i zaczerwienieniem oczu.

Typowym objawem dla grypy jest wysoka gorączka (powyżej 39 °C), występująca zwykle w ciągu doby od pojawienia się pierwszych symptomów zakażenia oraz towarzyszące jej dreszcze. Charakterystyczne są także bóle głowy (najczęściej w okolicy czołowej i zagałkowej) i bóle mięśniowo-stawowe. Często są na tyle intensywne, że chorzy mają problem z codzienną aktywnością fizyczną, co niezwykle rzadko zdarza się w przypadku przeziębienia. Niemal nieodłącznym objawem grypy jest także ogólne osłabienie i uczucie rozbicia. Współwystępować może również napadowy i suchy kaszel, który staje się coraz bardziej mokry w późniejszej fazie choroby.

Co ciekawe, przy grypie - w odróżnieniu od przeziębienia - katar nie występuje praktycznie wcale lub jest bardzo łagodny. Choroba ta zwykle ustępuje po 3–7 dniach, ale kaszel i uczucie rozbicia mogą się utrzymywać nawet 2 tyg. lub dłużej. Objawy przeziębienia zanikają w ciągu 7-10 dni.

Przeziębienie a grypa - fakty i mity

Z uwagi na ogrom powielanych, a niesprawdzonych informacji na temat grypy i przeziębienia przedstawiamy kilka faktów i wyjaśnienie najczęstszych mitów.

  • W przypadku grypy antybiotyki są bezużyteczne - FAKT, ponieważ jest to choroba wirusowa, a antybiotyki działają na bakterie.
  • Przed zachorowaniem na nią lub jej ostrym przebiegiem może nas uchronić szczepionka - FAKT. Najlepiej zaszczepić się w okresie od września do grudnia.
  • Przeziębienie ma inne objawy niż grypa - FAKT, choć wymaga to czujnej obserwacji, zwykle objawy są też łagodniejsze.
  • Przeziębienie zazwyczaj nie wymaga konsultacji z lekarzem – ważny jest odpoczynek i łagodzenie objawów - FAKT, nie ma leczenia przyczynowego, tylko objawowe.
  • W przypadku grypy oraz narastających, niepokojących objawów (np. bardzo wysoka temperatura) konieczna jest wizyta u lekarza - FAKT. Grypa może powodować poważne powikłania m.in. zapalenie płuc, dlatego jeśli mimo upływu czasu nie widzimy poprawy stanu zdrowia, należy skonsultować się ze specjalistą.

Nie jest natomiast prawdą, że na grypę warto zaszczepić się tylko raz i szczepionka zagwarantuje nam pełną ochronę przed zachorowaniem. Nawet zaszczepieni możemy zarazić się grypą (choć rzadziej), jednak dzięki szczepieniu nie będziemy ciężko chorować i nie rozwiniemy powikłań. Wirusy grypy szybko mutują, więc szczepionka aktualna w danym roku, na kolejny już nie zadziała.

Kolejnym mitem jest twierdzenie, że „jak zaszczepisz się raz na grypę to już zawsze będziesz musiał”. To nieprawda, że po szczepieniu nasza zdolność do zwalczania wirusa będzie mniejsza niż przed szczepieniami.

Równie często powielaną informacją jest ta, że przebycie „grypy żołądkowej” daje odporność na grypę. Nazwa „grypa” jest nadużywana do określenia objawów, które z grypą nie mają nic wspólnego. Ostrą biegunkę infekcyjną, bo tym właśnie jest „grypa żołądkowa”, najczęściej wywołują rotawirusy i adenowirusy albo bakterie, a nie wirusy grypy.

Jak łagodzić objawy przeziębienia i grypy

Zarówno w przypadku grypy jak i przeziębienia niezwykle istotny jest odpoczynek, odpowiednia ilość snu i nawadnianie organizmu. Warto pić rozgrzewające napoje, np. herbatę z dodatkiem soków owocowych lub ziołowe napary (m.in. z dzikiej róży lub lipy). Wspomagająco można dodać do nich miód, imbir lub cynamon.
Należy także zadbać o zbilansowaną i bogatą w witaminy dietę, spożywając owoce i warzywa. Najczęściej polecanym sposobem na nawilżenie dróg oddechowych i rozrzedzenie zalegającej w nich wydzieliny są inhalacje z soli fizjologicznej lub pary wodnej.
Pomocne przy dokuczliwych objawach infekcji są również preparaty o działaniu przeciwgorączkowym, przeciwbólowym i przeciwzapalnym, np. z kwasem acetylosalicylowym. Aby nie zarazić domowników, dobrze jest odizolować się od nich na czas ostrych objawów i często wietrzyć mieszkanie.

Być może zainteresuje Cię też...
Być może zainteresuje Cię też...